68
      Sunday
      89 / 57
      Monday
      88 / 59
      Tuesday
      87 / 56

      Junction City, Sutherlin advance to 4A girls state tournament

      Junction City and Sutherlin won their playoff games on Saturday night to advance to the 4A state tournament at Gill Coliseum in Corvallis.

      Watch the highlights of Seaside vs. Junction City on the above video tab.

      BOYS PREP BASKETBALL
      Class 3A Tournament
      Fourth Place

      Portland Adventist 67, Cascade Christian 64

      Third Place

      Dayton 51, Valley Catholic 42

      Championship

      Horizon Christian Tualatin 49, Blanchet Catholic 29

      Class 2A Tournament
      Fourth Place

      Central Linn 64, Vernonia 51

      Third Place

      Pilot Rock 57, Western Mennonite 50

      Championship

      Oakland 60, Irrigon 54

      Class 1A Tournament
      Championship

      City Christian 41, Horizon Christian Hood River 39

      Third Place

      Hosanna Christian 58, Elkton 49

      Fourth Place

      Imbler 60, Columbia Christian 42

      GIRLS PREP BASKETBALL
      Class 6A Tournament
      Second Round

      Beaverton 76, Sheldon 70

      Central Catholic 74, Roseburg 39

      Clackamas 42, South Eugene 31

      Oregon City 60, South Salem 42

      South Medford 78, Southridge 39

      St. Mary's Academy 59, West Salem 49

      Tigard 24, Jesuit 17

      Westview 68, West Linn 44

      Class 5A Tournament
      First Round

      Bend 45, Marist 43

      Corvallis 57, Summit 29

      Lebanon 48, The Dalles-Wahtonka 33

      Milwaukie 58, Marshfield 33

      Springfield 63, Silverton 23

      West Albany 55, Churchill 26

      Willamette 63, Crescent Valley 40

      Class 4A Tournament
      First Round

      Banks 48, Philomath 42

      Brookings-Harbor 61, Cottage Grove 42

      Cascade 54, Gladstone 32

      Junction City 46, Seaside 29

      La Grande 65, Madras 43

      La Salle 52, Phoenix 26

      Mazama 81, Sisters 44

      Sutherlin 37, Central 30

      Class 3A Tournament
      Fourth Place

      Santiam Christian 48, Scio 26

      Third Place

      Rainier 28, Willamina 25

      Championship

      Valley Catholic 40, St. Mary's 27

      Class 2A Tournament
      Fourth Place

      Oakland 44, Pilot Rock 33

      Third Place

      Western Mennonite 56, Heppner 46

      Championship

      Regis 60, Union 48

      Class 1A Tournament
      Fourth Place

      Triangle Lake 51, Perrydale 45

      Third Place

      St. Paul 48, Hosanna Christian 46

      Championship

      Damascus Christian 46, Condon/Wheeler 44


      component-story-more_media_horiz-v1-01
      FOLLOW US ON TWITTER